nedelja, 13. oktober 2013

Poročna torta

Ko takole po parih mesecih spet pridem na svoj blog, mi je kar malo nerodno. Veliko neodgovorjenih mailov, nekaj komentarjev, ki čaka na odobritev in napis, da sem zadnjo objavo pripravla marca. Prav gotovo bi hitro lahko napisala za cel koš izgovorov, zakaj in kako se nikakor nisem uspela pripraviti k pisanju. Ampak to ni namen današnje objave :).

Danes bi rada z vami delila svojo prvo poročno torto. Bolj natančno najino, saj sva jo delali skupaj s sestro E.

Poročno torto sva pripravili za prijateljičino prijateljico. Kar nekaj časa sem razmišljala, če si upam, kaj vse gre lahko narobe, kako bi se je sploh lotila ... Ampak na koncu je uspela! Kot se za domačo torto spodobi - malo je visela, bila je malo valovita, ampak bila je domača :).

Spodnja, največja torta, je bila borovničeva. Zelo rahla, z nežno maskarpone kremo in klasičnim biskvitom. Zgornji dve sta bili enaki - čokoladno-pomaračni brez moke, da smo zadovoljili tudi goste, ki slabo prenašajo moko. Na željo neveste je bila celotna torta oblečena v tičino maso. Okrasile sva jo s trakom in rožicami, ki so bili del celotne podobe poroke.

No in takole je izgledala na koncu ...


Pa srečno mladoporočencema!

torek, 26. marec 2013

Naravno barvanje pirhov

Bliža se velika noč! Čas potice, šunke, čokoladnih zajčkov in seveda pirhov! Že od nekdaj sem vajena barvanja jajc z naravnimi barvami, vendar smo do lani vedno uporabljali čebulne olupke za lepo rdečo barvo ali pa teran za vijolično barvo in zanimiv vzorec. Lani pa sem po ideji z interneta prvič poskusila barvanje pirhov z rdečim zeljem.

pirhi - naravno barvanje jajc

Sestavine:
  • 1,5 l vode
  • 3 žlice kisa
  • 500 g rdečega zelja
  • jajčka

Jajčka po želji okrasimo. Jaz sem izbrala naravne motive, tako da sem različne rastline položila na jajce in čez položila tanko najlonko, ki sem jo na enem koncu zavezala, zato da res tesno stisne rastlino ...

Zelje narežemo na majhne koščke. Vzamemo veliko posodo v kateri zmešamo vodo, kis in rdeče zelje. Pristavimo jo na štedilnik in v zmes potopimo okrašena jajčka. Kuhamo dobrih 10 minut, da so trdo kuhana, nato pa posodo odstavimo in jajčka pustimo v posodi še kakšnih 6 ur.

Barva je odvisna od barve in tipa jajc, menda pa tudi od časa, v katerem jajčka namakamo v zeljni mešanici. Barva tako variira od zelene, modre do vijolične ...

pirhi - naravno barvanje jajc

Pa veselo veliko noč z veliko dobrot vsem skupaj!

nedelja, 17. februar 2013

Buhteljni

Slastni buhteljni z marmelado ... Le komu ne vzbudijo spominov na otroštvo in na babičino kuhinjo? Sama sem se buhteljev kar nekaj časa "bala", saj se mi je vedno zdelo, da je z njimi veliko dela in da zahtevajo prav poseben trud in previdnost pri pripravi. Vse do prejšnje sobote, ko sem jih prvič naredila in bili so super. Res priporočam, da jih poskusite, najboljši so sveži in topli ... super ideja za pozen nedeljski zajtrk.

Sestavine:
  • 100 ml mleka
  • 50 g sladkorja v prahu
  • 1 zavojček kvasa (42 g)
  • 440 g gladke bele moke
  • žlička soli
  • 3 jajca
  • 150 g masla (na sobni temperaturi, da se malo zmehča)
  • nadev: marmelada, čokolada ali Nutella

Mleko segrejemo (na tako temperaturo, da lahko vanj še pomočimo prst) in mu dodamo žlico sladkorja in žlico moke. V toplo mleko nadrobimo kvas, dobro premešamo in skodelico pokrijemo s krpo, da kvas vzhaja (približno 10 minut). Medtem na deski ali v veliki posodi pripravimo preostalo moko, sladkor in na rob potresemo žličko soli. Ko je kvas vzhajan, ga stresemo k moki in dodamo še jajca. Testo lahko zgnetemo kar z mikserjem, z nastavkom za gnetenje - to počnemo dobrih 5 minut, da testo postane lepo gladko. V tej točki k testu dodamo na koščke narezano maslo in ponovno pregnetemo z mikserjem. Testo se mora lepo odlepiti od posode - če se ne, dodamo še malo moke. Pokrijemo ga s krpo in pustimo vzhajati približno 1 uro.



Ko je testo naraslo na svojo dva- do trikratno velikost ga stresemo na desko in rahlo pognetemo. Narežemo ga na 12 enakih kosov, in vsak kos med rokama rahlo sploščimo.Na košček naložimo nadev (jaz sem uporabila domačo marelično marmelado) in robove dobro stisnemo. Naše buhteljce polagamo v pekač s stisnjenim delom navzdol. Za 12 buhteljnov je idealen kar klasičen pekač za torto. Buhteljni morajo sedaj počivati še približno pol ure, da se ponovno dvignejo. Pečico segrejemo na 180 °C.


Buhteljne pečemo v segreti pečici pol ure. Na polovici časa pečenja preverimo in če so zgoraj že lepo zapečeni, jih pokrijemo s peki papirjem ali kosom alu folije, da se ne zažgejo. Ko so pečeni, poskusimo počakati vsaj nekaj minut (da se ne opečemo), potem pa uživamo ...

Pa dober tek!