torek, 20. november 2012

Sladice v keramičnih posodicah

Pred kratkim sem dobila vprašanje, za kakšne sladice lahko uporabimo keramične posodice, ki so v osnovi namenjene pečenju suflejev ali creme bruleja. Če nam to dvoje ne gre od rok ... Hmmm ...

Prva rešitev bi seveda bila, da najdemo recept za sufle, ki vedno uspe. Kot strastna ljubiteljica čokolade seveda prisegam na čokoladni sufle in se zaenkrat še vedno otepam sirovih, sadnih in drugačnih suflejev. Čokolada je pač super. Zame najbolje deluje recept iz restavracije Cubo.

1. Čokoladni sufle (souffle)
Težko naprošen recept od natakarja iz Cuba :)

Sestavine:
  • 225 g čokolade
  • 170 g masla
  • 5 jajc
  • 3 rumenjaki
  • 60 g sladkorja
  • 2 žlici kave
  • 150 g moke

Čokolado in maslo stopimo nad vodno kopeljo. Jajca, rumenjake in sladkor penasto umešamo. Dodamo kavo in nekoliko ohlajeno čokolado. Na zmes presejmo moko in jo nežno vmešamo.

Modelčke izdatno (ampak res) namažemo z maslom in vanje nalijemo pripravljeno zmes. Pečemo cca. 8 minut v ogreti pečici na 180 °C (čas pečenja je močno odvisen od vrste pečice, zato je prvič potrebnega nekoliko več testiranja). Postrežemo v modelčku ali na krožniku.

Nasvet: Ker so čokoladni sufleji najboljši vroči z malo vaniljeve omake ali sladoleda, spečemo naenkrat le toliko sufljev, kot jih potrebujemo. Preostanek mase nadevamo v posodice in jih shranimo v hladilnik (do 3 dni).

Ker čokolade ni nikoli dovolj, si lahko v teh posodicah privoščimo noro dobre Jamiejeve čokoladne narastke.

2. Čokoladni narastki, ki vedno znova navdušijo
Recept: Jamie Oliver: Nepreklicno Jamie

Sestavine:
  • 450 g čokolade
  • 50 ml vroče kave
  • 125 g masla
  • 6 jajc
  • 200 g sladkorja
  • 100 g mletih mandljev
  • 100 g škrobne moke
V kavi stopimo 120 g čokolade, zmes nadevamo v model za ledene kocke in ga postavimo v zmrzovalnik. Posodice izdatno namažemo z maslom in jih postavimo v hladilnik.

Čokolado in maslo stopimo nad vodno kopeljo. Iz beljakov stepemo sneg, ki mu postopoma dodajamo sladkor. Ko se čokolado in maslo nekoliko ohladita, primešamo rumenjake, mlete mandlje in škrobno moko ter nežno vmešamo še sneg.

Maso naložimo v hladne posodice. V vsako posodico potisnemo eno kocko zmrzline iz kave in čokolade. Kocka naj bo le pokrita z maso, ne smemo je potisniti do dna modelčka. Pečemo približno 25 minut v ogreti pečici na 190 °C (čas pečenja je močno odvisen od vrste pečice, zato je prvič potrebnega nekoliko več testiranja).


Ker včasih vseeno zapaše kaj bolj svežega, si v keramičnih posodicah lahko privoščimo tudi panna cotto. Preliv z žlico preprosto polijemo po vrhu in voila.

3. Panna cotta, ki vedno uspe

  • 1 l tekočine - odvisno od okusa, jaz naredim 6 dl smetan in 4 dl mleka (če želimo bolj mastno, dodamo več smetana, če bolj lahko pa več mleka)
  • 100 g sladkorja
  • vanilijev strok
  • 6 lističev želatine
  • preliv po želji - jagodičje, kaki, rabarbara ...
Smetano, mleko, sladkorter vanilijevo sredico in strok pri nizki temperaturi zavremo in nato še 15 minut počasi kuhamo. Lonec nato odstavimo, poberemo strok in nekoliko ohladimo.

Želatino damo v posodo z mrzlo vodo in pustimo, da se zmehča. Lističe ožamemo in postopoma vmešamo v toplo zmes mleka in smetane.

Pripravljeno kremo nalijemo v posodice. Brez skrbi - v tej fazi je še čisto tekoča. Sedaj pa odvisno od časa - če je želja po sladkem huda ali pa so obiski že na poti, panna coto postavimo kar v zmrzovalnik. Če se nam ne mudi, pa se lahko počasi ohladi in strdi v hladilniku.

Postrežemo s prelivom po okusu.

Seveda pa lahko v posodicah naredimo pravzaprav katerokoli mini variacijo klasičnih pit, na primer malinov cheesecake.

M. - upam, da si dobila kakšno idejo in bodo posodice čim prej na testiranju :).

ponedeljek, 5. november 2012

Manj pisanja - več kuhanja + sacher torta

Res je, že dolgo nisem napisala nič novega. Ampak to še zdaleč ne pomeni, da se v kuhinji ni na polno dogajalo. Se je in prav zato nisem imela časa za svoj blog. Tokrat nekaj utrinkov s sobotne pojedine, ki sta jo priredila starša za prijatelje. Danes sem od D. dobila tako lepe slike, da jih moram deliti še na svojem blogu. Zraven dodajam še recept za Sacher torto, ker smo jo jedli v soboto in je bila res super.

Foto in oblikovanje: D. M.

SACHER TORTA
Recept: prirejeno po Učila: Čokolada

Sestavine:
  • 200 g temne čokolade
  • 8 jajc
  • 100 g sladkorja
  • 200 g masla na sobni temperaturi
  • 150 g sladkorja v prahu
  • 150 g moke
  • čajna žlička pecilnega praška
  • 50 g zmletih mandljev
  • marelična marmelada (nekaj žlic)
  • čokoladna kuvertura (cca. 250 g)
  • 3 žlice olja

BISKVIT
Pečico segrejemo na 180 °C. Čokolado stopimo nad vodno kopeljo. Rumenjake in beljake ločimo. Iz beljakov naredimo sneg, ki mu proti koncu dodajamo sladkor. Sneg mora biti res trd in zelo svetleč. V drugi posodi penasto umešamo maslo in sladkor v prahu. Ko je mešanica svetla in zračna, dodamo rumenjake. Dodamo čokolado, ki mora biti ohlajena na sobno temperaturo. Sledi moka s pecilnim praškom, na koncu pa previdno vmešamo še sneg. S testom napolnimo namaščen pekač in pečemo približno 1 uro. Če je biskvit pečen, preverimo z zobotrebcem, ki ga zapičimo v sredino torte. Ko ga izvlečemo, mora biti suh.

Torta naj se popolnoma ohladi. Brez skrbi, če pade nekoliko skupaj, poči ali pa se zgornji rob posuši. To je Sacher - tako mora izgledati!

Ohlajeno torto prerežemo in jo namažemo s segreto marelično marmelado. Z marmelado je premažemo tudi po vrhu. Nikar ne vlažite torte, ker potem ne bo več imela pravega okusa!

Sedaj pa preliv. Čokoladni preliv stopimo nad vodno kopeljo. Šele nato primešamo nekaj žlic olja - količina olja je odvisna tudi od vrste preliva. Pomembno je, da je preliv tekoč in se lepo sveti. Preliv polijemo po torti - začnemo na sredini in nato v krogih polivamo proti robu. Če sam ne steče čez robove, si pomagamo z dolgim nožem. Torto povrh pogladimo z dolgim nožem, nato pa jo nežno stresamo, da se čokolada poravna in je glazura lepo ravna. Okrasimo po želji.

Postrežemo z veliko sveže stepene sladke smetane, uživamo v slastnih grižljajih in se v mislih preselimo na dunajske ulice. Enjoy!


Foto in obdelava: D. M.

petek, 5. oktober 2012

Predjedi za sobotno kosilo - nekaj idej

Očijeva znanka me je prosila za nekaj idej, kaj pripraviti za predjed za sobotno kosilo. Malo sem pobrskala po spominu in slikah in našla nekaj idej. Držimo pesti, da kosilo uspe :). 

Solata iz fig (J. Oliver, Srečna kuhinja)
Super Jamiejeva solata iz fig, pršuta, mocarele in sladkega preliva. Zanimiva kombinacija in hitra priprava! 


Druga solata - topla solata npr. z bučo ali pa hladna, kot je caprese 
Solata za predjed je super ideja! Ravno prav, da vzbudi apetit, pa spet ne preveč, da si do glavne jedi že sit. Super je kakšna rukola, popečene pinjole, parmezan in pečena panceta. Jaz sem pripravila variacijo z muškatno bučo - solata z bučo. Super je tudi klasičen caprese - paradižnikova solata caprese


Ražnjiči iz kruha, slanine in mocarele (J. Oliver, Nepreklicno Jamie)
Kruh, mocarela, slanina in marinada iz limone, česna, rožmarina, olivnega olja, soli in popra. Vse skupaj lepo zapečeno v pečici. You can't miss with this! Tale recept je preizkusila tudi sodelavka M., ki ne kuha pogosto in z njim navdušila svoje goste.


Pečena mocarela z pršutom (Cubo)
Hitro, enostavno in nadvse okusno! Mocarelo zaviješ v dve rezini pršuta in popečeš. Postrežeš na posteljici iz rukole, pokapaš z olivnim oljem, balzamikom in dodaš kakšno vejico svežega timijana. Njamiii ... 


Crostini s paradižnikom
Še ena enostavna, a okusna predjed iz popečenih kruhkov, natrtih s česnom in pokapanih z olivnim oljem in narezanih paradižnikov z baziliko. Malo soli in popra in to je to! 
Na sliki so zraven še kruhki z namazom iz črnih oliv.

 
Pečene sardelice (J. Oliver, Srečna kuhinja)
Jamie jim pravi poredne pečene sardele, jaz pa naša najljubša predjed. Super primer, kako iz relativno poceni sestavin pričarati razkošen obrok. Ko se sardelji fileji nežno zapečejo in pomešajo z okusom pinjol, kruhovih drobtin, slanine in rožmarina ter dobrega domačega olivnega olja ... v ustih ustvarijo fantazijo :)


sreda, 3. oktober 2012

Jesenske tortice

Jesen ... čas pisanega listja, buč in kostanja. Pa tudi čas številnih rojstnih dni :). In tako so ta vikend nastale kar tri tortice.

Najprej ena za mojega dragega B. Ker obožuje višnje, sem naredila neke vrste črni gozdiček. Uporabila sem idejo Alenke Kodele in naredila posebno plast iz višnjeve kreme, ki jo pripraviš tako da zavreš višnje in višnjev sok ter v to zmes vmešaš vaniljev puding. Res super ideja za popestritev klasičnih višenj. Pika na i so bile prave amarene ...


In ker ena ni nobena je dragi dobil še eno torto. Torto iPhone - ker za pravega pač nimam dovolj denarja, sem mu naredila takega v obliki torte :). Tiskanje na hostijo je pač kul!


Za popoln tris je sledila še čokoladna torta. Ker slavljenka obožuje Ferrero Roche, sem poskusila tak okus zajeti v torti - čokoladni biskvit, nežen čokoladni mus in praženi lešniki. Bila je navdušena - do solz :).

ponedeljek, 24. september 2012

Bučni ravioli in solata z bučo

Muškatna buča! Je jeseni sploh še kaj boljšega kot ta oranžna dobrota? Mene je popolnoma navdušila že lani v obliki juhe, tokrat pa sem pripravila domače raviole z bučo. In ker buče ni nikoli preveč, smo si zraven privoščili še rukolino solato s popečeno bučo, mocarelo in pršutom.


Testo za raviole sem naredila po klasičnem receptu za testenine (1 lačna oseba = 100 g moke + 1 jajce), ki sem ga že objavila (sirovi ravioli). Polnilo pa je seveda vsebovalo bučo :).

BUČNI NADEV ZA RAVIOLE (zadostuje za 500 g moke)
  • cca. 300 g  muškatne buče
  • pest žajbljevih listov
  • 250 g rikote
  • pest naribanega parmezana
  • ščepec naribanega muškatnega oreščka
  • sol in poper
Najprej poskrbimo za bučo. Narežemo jo na majhne kocke in stresemo na pekač obložen s peki papirjem. Dobro solimo, popramo, polijemo z olivnim oljem in pokapamo z balzamičnim kisom. Čez natrgamo svež žajbelj. Pečeni žajbljevi listi so res pika na i, zato jih ne spustite :)

Buča se peče približno 15 minut, zato v tem času lahko pripravimo nadev in koščke testa za raviole. Za nadev preprosto zmešamo rikoto, nariban parmezan, sol, poper in muškatni orešček.

Ko je buča pečena, polovico koščkov in pečene žajbljeve liste rahlo spasiramo z vilicami. Nekaj koščkov lahko prihranimo za serviranje. Bučni pire in koščke nežno vmešamo v rikotino zmes in nadev je pripravljen.


Raviole napolnimo in skuhamo v vreli vodi; ker so sveži potrebujejo le nekaj minut. Za preliv sem pripravila preprosto omako iz kisle smetne, naribanega parmezana, naribanega tilzita in enega jajca (recept by Jamie Oliver). Omako segrejemo nad vodno kopeljo in prelijemo po raviolih.


RUKOLINA SOLATA Z BUČO, PRŠUTOM IN MOCARELO
Zraven se seveda prileže super jesenska solata. Za solato uporabimo nekoliko večje kose buče, ki jih prav tako popečemo v pečici s soljo, poprom, olivnim oljem, balzamikom in žajbljem. Ko so bučni kosi lepo zapečeni, dodamo na pekač kakšno rezino pršuta in pest pinjol. Pečene dobrote potresemo po posteljici iz rukole, čez natrgamo mocarelo, posujemo s parmezanom ter pobrizgamo z olivnim oljem in balzamikom. Še kanček popra in soli in solata je ready :).


Kmalu pa sledi še recept za super bučno rižoto. Oh, hrana je res super!

petek, 21. september 2012

Mehiški prigrizki in liga prvakov :)

Ta teden se je začela Liga prvakov in k dobri nogometni tekmi seveda sodijo tudi dobri prigrizki. Tokrat s pridihom Mehike. Čips, sticky fingers, quesadille, mehiško pivo in seveda omakice :).

Super za tak mehiški večer se mi zdi guacamole omaka. Čeprav nad samim avokadom nisem ekstra navdušena, v tej omaki zažari v vsej svoji luči. Pa še zdrav je (je namreč eden najboljših virov naravnih mineralov in vitaminov) in v Hoferju po nizki ceni najdeš zelo lep in zrel kos.

Kako pripravimo guacamole omako?

Sestavine (zadostujejo za dober lonček - cca. 4 osebe):
  • avokado (naj bo res zrel - temne barve in mehak na otip)
  • 1 majhen paradižnik ali par češnjevcev
  • limeta
  • žlička gorčice
  • žlica kisle smetane
  • 2 stroka česna
  • olivno olje
  • sol in poper ter čili po okusu


Če je avokado res zrel, ga en dva tri pripravimo. Zarežemo po sredini in zavrtimo, da se razpolovi. Koščico zabodemo z ostrim nožem in jo potegnemo ven. Meso razrežemo na kocke in izdolbemo z žlico.


Sedaj pa odvisno od okusa - koščke lahko speštamo z vilicami, stolčemo v možnarju ali pa zmiksamo v sesekljalniku. Meni je všeč, da je čutiti teksturo avokada, a da je omaka vseeno kremasta. Zato polovico avokada zmeljem v miksarju s paradižnikom, limetinim sokom, gorčico, smetano, česnom in olivnim oljem. Preostalo polovico pa le narahlo stolčem v možnarju. Obe zmesi dobro premešam, dodam sol in poper in sesekljan svež čili. Guacamole je sedaj pripravljen na pomakanje :)

torek, 18. september 2012

Paradižnikova solata caprese

Počasi se približuje jesen, ampak na vrtu se še vedno najde kakšna poletna dobrota. Tokrat so se na krožniku znašli lepi, na soncu dozoreli paradižniki. V moji najljubši obliki - solati caprese.

Ta na sliki je nastala takole:
  1. Pripravimo posteljico iz rukole, ki jo rahlo posolimo.
  2. Nanjo položimo narezane paradižnike.
  3. Sledi mocarela (najboljša je seveda bufala, ampak če so paradižniki sveži, je dobra tudi tista od najboljšega soseda).
  4. Paradižnike malo posolimo in popopramo.
  5. Sedaj pa preliv. Baziliko stolčemo v možnarju, dodamo sol in olivno olje ter dobro premešamo. Polijemo po solatki in dodamo še kakšno kapljico balzamičnega kisa.
  6. Uživamoooooooo :)
Res imenitna predjed ali prigrizek za poletno-jesenski večer! Kako pa vi najraje uporabite paradižnike?


torek, 11. september 2012

Sorry!

Danes mi je čudežno uspelo obnoviti gmail račun veselakuharija. V Inboxu me je čakalo res veliko prijaznih sporočil in vprašanj, ki so se tam nabirala vse od marca ...

Vsem bi se rada iskreno opravičila, ker nisem odgovorila. Obljubim, da še danes vsem odgovorim!

Upam, da ste preživeli lepo poletje z velikoooo dobre hrane. Nekaj utrikov iz naše kuhinje ...


ponedeljek, 9. julij 2012

Sadne košarice

No, pa mi je končno uspelo. Dolgo obljubljeni recept za sadne košarice. Sadne košarice so super zadeva za praznovanja, piknike, zabave itd. ali pa preprosto kot popoldanski posladek. Sploh sedaj, ko je na voljo ogromno svežega sadja.

Sestavine (za cca. 35 košaric - velikost modelčkov za mafine):
  • 250 g masla (mrzlega, narezanega na majhne koščke)
  • 200 g sladkorja v prahu
  • 500 g moke
  • ščepec soli
  • 4 rumenjaki
  • 3 žlice kisle smetane
Vse sestavine z mikserjem HITRO zgnetemo v testo. Dokončamo ga lahko z rokami. Testo lahko sicer tudi v celoti zgnetemo z roko, a je zelo pomembno, da to storimo hitro in ga ne gnetemo preveč, saj potem ne bo hrustljavo in krhko. Testo zavijemo v folijo in ga pustimo počivati v hladilniku cca. 1 uro.

Pečico segrejemo na 180 C°. Ohlajeno testo oblikujemo v košarice. Lahko ga razvaljamo in s kozarcem izrežemo kroglice ali pa košarice oblikujemo kar s prsti. Jaz jih ponavadi zaradi lenobe :) oblikujem kar z rokami in jih polagam v model za mafine. Nekateri jih slepo pečejo (preveč dela po mojem mnenju), nekateri pa jih pečejo na obrnjenem pekaču za mafine. Po želji ...


Košarice nekajkrat prebodemo z vilicami in pečemo približno 15 minut, da postanejo zlato zapečene. Košarice vzamemo iz modelčkov in jih dobro ohladimo. Sedaj pa sledi nadev, juhej!


Jaz za večino nadevov košarice premažem s čokolado. To prepreči, da bi nadev preveč navlažil testo, ki potem ne bi bilo več hrustljavo. Odvisno od nadeva jih namažemo z belo ali temno čokolado. Za sam nadev lahko uporabimo karkoli - od vanilijevega pudinga (njabolj enostavno), do čokoladnega musa ali limetine kreme. Super je, da lahko košarice nadevamo z različnimi nadevi in tako pripravimo res super sladico za različne okuse ...


Sadne košarice so najboljše še isti dan. Če jih pripravljamo za dan vnaprej je najbolje, da jih pripravimo le do nadeva, sadje pa naložimo tik pred zdajci. Pa dober tek :)


sobota, 14. april 2012

Sobotna kuharija



Danes je bilo v kuhinji kar pestro :). Začelo se je z dvema torticama za mladega slavljenca, ki je praznoval svoj prvi rojstni dan ...Upam, da je užival v čisto svoji jagodni tortici.

Za kosilo smo si privoščili piščanca iz rimskega lonca z mladim krompirjem. Popoln piščanec zame izgleda nekako takole. Ni bil čisto tak, ampak je bil vseeno dober :).

In seveda smo si zvečer morali privoščiti še nekaj sladkega. Poleg jagod oblitih s čokolado je zato nastala še luštna limetino-jagodna pita, ki je lepo zaključila tole oblačno soboto.

Kaj dobrega ste pa vi danes jedli?

četrtek, 29. marec 2012

Malinovi mafini by my sis

Moja sestra zelo rada peče muffine. Verjetno zato, ker ji vedno uspejo :). Zato bo tokrat ona napisala nekaj o pečenju muffinov. Uživajte! lpn

Tele mafine sem spekla za svoj 18. rojstni dan, ki sem ga imela ta teden. Nesla sem jih v šolo in vsak, ki jih je poskusil, je hotel, da mu rezerviram še dva za kasneje :). Teli mafini so res super (recept je sicer dosti razširjen, bil pa je objavljen v prilogi Ona).

Sestavine (za 25 mafinov):
  • 250 g malin (lahko zmrznjenih)
  • 120 g masla
  • 120 g sladkorja
  • jajce
  • 300 g kisle smetane
  • 250 g moke
  • 2 in pol žlički pecilnega praška
  • pol žličke sode bikarbone
  • ščepec soli
  • sladkor v prahu za posip

Pečico segrejemo na 180 °C. Namastimo model za mafine ali pa vanj položimo papirnate modelčke. Penasto zmešamo maslo in sladkor. Primešamo jajce in kislo smetano. V drugi skledi zmešamo suhe sestavine (moko, pecilni prašek, sodo bikarbono in sol) ter zmes dodajamo masleni mešanici. Le na kratko zmešamo da se sestavine povežejo (z žlico, brez mikserja!). Maso napolnemo v papirnate modelčke. Naložimo maline, ki jih rahlo potisnemo v maso. Pečemo 25 minut, da se zlato zapečejo. Ko se ohladijo, jih posujemo s sladkorjem v prahu. Pa dober tek!

sobota, 24. marec 2012

Sirovi ravioli


Moj dragi B. mi je pred kratkim podaril mašinco za testenine. In danes sem končno našla čas, da jo preizkusim. Tako sem prvič naredila domače raviole in ugotovila, da sploh ni tako težko. Rudolph in Nenad bi rekla: "Lako, može svako!" 


Pripravila sem jih po Jamiejevem receptu 100:1, torej na 100 g ostre moke potrebujemo eno jajce. Uporabila sem 6 jajc in malo manj kot 600 g moke (ker so bila jajčka zelo majhna) ter ščep soli. Sestavine so zadostovale za 90 tortelinov, ki jih je 5 ljudi z lahkoto zmazalo, iz preostanka testa pa sem naredila ozke rezance.

TESTO
Moko stresemo na desko in naredimo v sredini jamico, v katero ubijemo jajca. Ta dobro prežvrkljamo, nato pa počasi dodajamo moko tako, da jo postopoma z vilicami vlečemo proti sredini.


Ko je testo že zelo gosto in ga težko mešamo z vilicami, se ga lotimo z rokami. Res ga je treba dobro pregnesti, da postane zelo gladko in mehko. Ko je gotovo, ga pokrijemo s kuhinjsko krpo ali posodico in pustimo počivati pol ure.


Sedaj pa se začne prava zabava. Testo razrežemo na manjše dele (npr. četrtine), jih povaljamo v moki nato pa postopoma spuščamo skozi mašinco. Najprej skozi najširšo debelino, nato testo prepognemo in še enkrat čez. Potem pa odprtino počasi zmanjšujemo, da dobimo testo primerne debeline.


Ko imamo testo razvaljano, ga narežemo na kvadrate in na zgornji del položimo žlico nadeva. Sama sem nadev pripravila na podlagi Jamiejevega recepta: rikota, parmezan, sol in poper. Vsak tortelin sedaj dobro pritisnemo z vseh strani, odvečno testo pa obrežemo.



Raviole kuhamo v vreli slani vodi približno štiri minute. Mi smo jih jedli z omako iz gorgonzole in bili so super!

sreda, 21. marec 2012

... in še ena rojstnodnevna (ampak ne zame)

Tole je pa samo za inspiracijo za sodelavko T., da bo laže pripravila torto za svojo hčerkico. Objavljam recept za najbolj enostaven, zelo okusen in "always-works" biskvit za torto.

Sestavine (za torto s premerom 26 cm, 3 plasti - 2x prerežeš)
  • 6 jajc
  • 160 g sladkorja
  • 150 g moke + noževa konica pecilnega praška
  • 80 g masla
Pečico segrejemo na 180 °C. Maslo stopimo v posodici na štedilniku, nato ga odstavimo, da se ohladi. Ločimo rumenjake in beljake. K rumenjakom dodamo polovico sladkorja in jih penasto umešamo. Iz beljakov stepamo sneg in mu počasi dodajamo preostalo polovico sladkorja. Rumenjakom dodamo moko s pecilnim praškom in le nekaj snega, da zmes laže razmešamo. Nato rahlo umešamo preostale beljake. Počasi prilijemo stopljeno maslo (ki ne sme biti prevroče - tako da lahko držimo v njemu prst) in testo rahlo a dobro premešamo. Nalijemo v namaščen in pomokan pekač in pečemo v ogreti pečici približno 40 minut.
P.S.: Ne se ustrašit, če močno naraste ... bo nekoliko padla skupaj, ko se ohladi :)

Biskvit lahko kombiniramo s smetanovim, skutnim, sadnim in drugimi nadevi. Na koncu pa izgleda takole (tale je bila narejena za mojo so-praznovalko, saj imava rojstni dan na isti dan, ampak nekaj let narazen):


nedelja, 11. marec 2012

Ena rojstnodnevna ...

Danes smo v družinskem krogu praznovali moj rojstni dan. Kosilo je pripravila mami, jaz sem tokrat poskrbela le za sladico. Pripravila sem čokoladno-malinovo pito iz svoje nove knjige Pierra Hermeja (hvala E!). Res je bila super, zato objavljam recept. Ker je bil to moj prvič s Pierrom, sem receptu natančno sledila ... drugič pa izboljšave in več slikic :).

Sestavine:
testo
  • 140 g masla
  • 70 g sladkorja v prahu
  • 50 g mletih mandljev
  • šcepec soli
  • jajce
  • 250 g moke
nadev
  • pol vrečke zamrznjenih malin, ki jih odtajamo
  • 150 g temne čokolade
  • 120 g masla
  • jajce
  • dva rumenjaka
  • dve žlici sladkorja

TESTO
Maslo pustimo, da se segreje na sobno temperaturo. Z mešalnikom ga umešamo, da postane kremasto, natu mu dodamo sladkor v prahu, mandlje in sol. Sestavine le rahlo pognetemo, da se povežejo. Umešamo jajce. Nato dodamo moko, tukaj je bojda potrebno, da jo res hitro vgnetemo. Jaz sem jo dodala kot običajno in se mi je zdelo vse ok :). Testo naj nato počiva vsaj 4 ure. Potem ga razvaljamo v krog in položimo na pekač za pito. Testo dobro preluknjamo z vilico in postavimo v hladilnik. Pečico ogrejemo na 180 °C. Ko je ogreta, testo slepo pečemo približno 20 minut.

NADEV
Maslo in čokolado stopimo, vsako posebej, na vodni kopeli. V posodicah rahlo razžvrkljamo jajce in rumenjaka. Ko se čokolada in maslo stopita, ju odstavimo in ohladimo na temperaturo, pri kateri lahko v njiju normalno držimo prst. V čokolado najprej vmešamo jajce, nato rumenjaka in nato še sladkor. Mešanje naj bo rahlo s kuhalnico, da ne vmešamo preveč zraka. Vmešamo še stopljeno maslo in nadev je pripravljen. 

Na ohlajeno testo oziroma podlago naložimo maline. Čez prelijemo nadev. Pito pečemo v pečici približno 15 minut, da se na nadevu naredi tanka skorjica, znotraj pa je še moker. In voila :).


Res super pita za vse oboževalce čokolade! Zraven priporočam vanilijev sladoled :). Uživajte!

ponedeljek, 20. februar 2012

Imate kaj za pusta hrusta?

Za pustni vikend sva z mamo spekli krofe. Ker je jutri ravno pustni torek in ker je recept danes že uspešno prestal preizkušnjo pri sodelavki T., objavljam nekaj utrinkov s peke in recept za res dobre pustne krofe.

Recept (družinska dediščina :) - prihaja iz Velenja)

Sestavine (za približno 30 krofov):
  • 1 kg moke
  • 6 dkg kvasa
  • 6 žlic sladkorja
  • 6 dgk masla
  • 6 rumenjakov
  • 1 vanilij sladkor
  • 1 dcl ruma
  • 1/2 l mleka
  • ščep soli
Mleko pristavimo na štedilnik. Moko stresemo v veliko posodo in v sredini naredimo jamico. Ko je mleko mlačno, ga malo odlijemo in v posebni posodici zmešamo s kvasom, da dobimo gladko zmes. Mleko postavimo nazaj na štedilnik, kvas pa vlijemo v jamico v moki, ga rahlo prekrijemo z moko in pustimo.

Ko je mleko vroče, vanj vmešamo maslo, sladkor in vanilij sladkor, da se setavine raztopijo. Nato počakamo, da se malo ohladi in dodamo še ostale sestavine - rumenjake, rum in sol. Zmes mora biti mlačna, tako da v njej brez problema držimo prst.

Zmes začnemo počasi prilivati k kvasu in začnemo z gnetenjem. Ko vgnetemo nekaj moke, zopet prilijemo in tako nadaljujemo, dokler ne porabimo vse tekočine. Nato se začne prava akcija. Lahko nadaljujemo z mešalcem (metlice za gnetenje - to so tiste zavite) in testo lepo gnetemo, tako da pridanemo vedno novo moko. Testo je gotovo, ko se lepo odlepi od posode in ko gredo metlice z lahkoto iz njega.


Iz testa z žlico ali majhno zajemalko oblikujemo kroglice - malo manjše kot teniška žogica. Kroglice pregnetemo v rokah in jih polagamo na rahlo pomokan prt. Tam naj počivajo približno pol ure (odvisno od temperature prostora), da lepo vzhajajo.


Ko so krofi vzhajani, pripravimo olje. Krofe polagamo v olje z zgornjo stranjo navzdol in jih pečemo najprej približno 4 minute zaprte s pokrovko, nato odpremo, jih obrnemo in pečemo še 4 minute. Ko so pečeni, jih vzamemo iz olja, odcedimo na prtičku in ko se malo ohladijo z brizgalko vanje nabrizgamo marmelamo in jih posujemo s sladkorjem. Potem pa sledi samo še uživanje v najboljših domačih, še toplih krofih :).


Naj tokrat zaključim s pekovskim nasvetom moje mame: "Ko pečeš kruh, potico ali krofe, naj bodo vse sestavine vedno ogrete na sobno temperaturo! Jaz jih v kuhinjo prinesem že kar en dan prej in tam počakajo na peko."

četrtek, 9. februar 2012

Tortice - popravki :)

Danes sem prijela prijazno obvestilo o pomanjkljivostih mojega prejšnjega posta, tako da dopolnjujem zapis o tortah ...

Recept za torto št. 2 (jagodna z vanilijevo kremo) smo dobili od mamine sodelavke Jane oz. njene mame - tako da hvala za recept in hvala za opozorilo! Imate še kakšen fajn recept ;)?

Torto št. 6 a.k.a. otroško višnjevo torto pa me je naučila moja draga mami Ksenija, ki jo je pekla za moje in sestrine rojstne dneve, ko sva bili majhni, oz. če sem bolj natančna mladi, ker majhna sem še zmeraj. Tako da hvala mami! In še dokaz :)


Naj za konec povem še, da je moja sestra tudi moj neutrudni in vedno pripravljeni pomočnik, tako da gredo zasluge tudi njej. Hvala E! Recepti pa za vikend, ko najdem malo več časa ...

sreda, 8. februar 2012

Tortice :)

V zadnjem času sem spekla kar veliko tort, zato sem se odločila, da objavim nekaj fotk. Če koga zanimajo recepti, jih z veseljem objavim.

Pomarančna torta (Cubo slaščice)
Tole sem naredila že sicer kar nekaj časa nazaj za Tinin rojstni dan. Res huda torta, ker je brez moke in zato nekaj posebnega :)















Jagodna torta z vanilijevo kremo (neznani avtor)
Tale je bila za Martinino mami. Jagode so res zakon!















Malinova torta s čokoladnim musom (Cubo slaščice)
Ena izmed mojih najljubših tort. Všeč mi je, ker lahko pri njej vsakič naredim kaj drugače in vedno na koncu izpade dobra :). Tale je bila za Borčija - čista klasika iz knjige.















Torta z gozdnimi sadeži in maskarponejevo kremo (BBC)
Tole sem spekla, ko sem rabila sprostitev med eseji. Enostavna, zanimiva, sveža ... ampak za moj okus premalo čokoladna :).















Čokoladno-orehova torta (Cubo slaščice)
Naša božična torta - taka, kot se za božič spodobi - čokoladna, orehova, mastna in nasitljiva. Po mojem okusu eden izmed boljših čokoladnih musov, kar sem jih naredila. Po zaslugi posebne čokolade iz Leclerca. 















Otroška torta z višnjami (recept iz moje mladosti)
Sonja mi je postavila pravi izziv, ko sem zanjo in za Martino pripravila tri torte brez čokolade. Spomnila sem se na klasično višnjevo torto, ki vedno uspe. Preizkusila pa sem tudi tipično nizozemsko torto s sladko smetano - slagroomtaart. Navdih: Rudolph Van Veen. Sliko dodam naslednjič, tokrat se je preveč mudilo na praznovanje.















Čokoladna torta z jagodami (moj recept)
Torsto sem naredila za Borisovo sodelavko Asto in Tinino mamo. To je nekakšno iskanje popolne kombinacije med rahlim in sočnim testom, jagodno marmelado, sladko smetano, topljivim čokoladnim musom in svežimi jagodami. Nekakšna wanna be nadgradnja Čokoladne markize by Zvezda (ki je moja najljubša torta).


Jagodna torta s kremo iz bele čokolade (Cubo slaščice)
Tale je pa še čisto sveža, saj je je pol še v shrambi in čaka na lačne trebuščke. Nekoliko prirejen recept za jagodno-marcipanovo torto. Naslednjič bo def drugačna in boljša, saj sem opazila kar nekaj prostora za izboljšave. Pa vseeno smo jo pol pojedli že po kosilu.















Z mislimi na mojo naslednjo torto vas zapuščam in vam želim uspešno peko!